Často kladené dotazy

Zde naleznete odpovědi na běžné otázky související s prací notářů a právními službami, které poskytujeme. Dotazy se týkají více či méně obvyklých situací, a tak příslušné odpovědi pomáhají orientaci v tématu.

Majetek nabytý za trvání manželství jedním z manželů darem nebo děděním netvoří předmět společného jmění manželů. Stává se majetkem pouze toho z manželů, kterému byl darován nebo který ho zdědil. Pokud však darujete dům vaši dceři i jejímu manželovi (vašemu zeti), pak bude jejich společným vlastnictvím, neboli ve společném jmění manželů.

Ne. Notář si ho opatří sám.

Ne. V případě prodeje některých staveb odpadá povinnost zhotovit energetický štítek. Těmito nemovitostmi jsou památkové objekty, rekreační objekty (chaty, chalupy neurčené k trvalému bydlení), náboženské budovy, objekty s plochou pro obývání menší než 50 m².

Ne. Majetek, který byl nabyt před uzavřením manželství se samotným uzavřením manželství nestane předmětem společného jmění manželů.

Majetek získaný dědictvím za trvání manželství je výlučným majetkem toho, kdo ho zdědil. Zúžení společného jmění manželů o tento dům není tutíž potřebné ani možné, jelikož není předmětem společného jmění manželů.

Ano. Společné jmění manželů lze za trvání manželství zužovat a rozšiřovat podle potřeb manželů a na základě jejich vzájemné dohody kdykoli.

Nikoli, ve společenské smlouvě lze podíly stanovit odlišně od výše vkladů jednotlivých společníků.

Družstvo do 50ti členů. Pro malé družstvo zákon stanoví volnější organizační strukturu. Stanovy mohou určit, že se nezřizuje představenstvo a jeho funkci vykonává předseda družstva.

Družstvo musí mít nejméně 3 členy, bez ohledu na to, zda jsou jimi osoby fyzické či právnické.

Přímý zápis s.r.o. do obchodního rejstříku provedený notářem je jednou z možností, jak zapsat nově založenou s.r.o. či změny v již existujících s.r.o. do obchodního rejstříku. Tyto zápisy provádějí buď obchodní rejstříky na základě Vámi podaného návrhu na příslušných formulářích, nebo tzv. "přímo" sami notáři, kteří notářský zápis sepsali. V rámci provedení tohoto přímého zápisu Vám notář rovnou vyhotoví i výpis z obchodního rejstříku.

Od 1.1.2014 není počet společníků v s.r.o. nijak omezen.

Obě jsou zakladatelskými dokumenty společnosti s ručením omezeným. V případě, že společnost s ručením omezeným má pouze jednoho společníka, se tento dokument nazývá zakladatelská listina. Pokud je ve společnosti více společníků, jde o společenskou smlouvu.

Obchodní rejstřík.

Po sepsání notářského zápisu o založení společnosti s ručením omezeným.

Minimální výše základního kapitálu v s.r.o. není dána, je tvořena součtem vkladů společníků a minimální vklad společníka činí 1,- Kč.

Ne. Ten se zakládá na jméno společnosti a k jeho založení potřebujete notářský zápis o založení společnosti s ručením omezeným. Poku je základní kapitál společnosti nižší než Kč 20.000, není ze zákona povinnost účet u banky zřizovat.

Ano, a to buď fyzická nebo právnická.

Naše kancelář ano.

Ne, to zůstává stejné po celou dobu existence společnosti.

Změna sídla je změnou společenské smlouvy, o které rozhoduje valná hromada. Záleží však na tom, jak máte upraveno sídlo ve společenské smlouvě. Pokud plnou adresou, tak o této změně rozhoduje valná hromada, tedy společníci firmy. Pokud pouze město a jde o změnu sídla v rámci tohoto města, rozhodne o umístění sídla na novou adresu jednatel.

Ano. Společníci mohou zrušit své rozhodnutí o zrušení společnosti a jejím vstupu do likvidace, a to do doby, než bude započato s rozdělením likvidačního zůstatku.

Podle zákona je funkční období člena představenstva jednoleté a člena dozorčí rady tříleté. Stanovy nebo smlouva o výkonu funkce mohou určit délku funkčního obdobi odchylně.

Ano. Soud může na návrh statutárního orgánu nebo osoby, která osvědčí právní zájem, rozhodnout o zrušení společnosti a o její likvidaci např. proto, že se v uplynulých dvou letech nekonala valná hromada, společnost po dobu delší než dva roky neprovozuje žádnou činnost, společnost porušuje povinnost vytvářet rezervní fond apod.

Pokud dosud žijí rodiče manželky, dědí spolu s Vámi i oni. Jestliže již tito nežijí, jste jediným dědicem.

Ne. Spolu s Vámi budou dědit děti Vašeho bratra – Vaše neteře a synovci, kteří si rozdělí bratrův dědický podíl.

To záleží také na Vás a na tom, jakou poskytnete soudnímu komisaři součinnost. V případě shody mezi dědici lze řízení skončit i do dvou měsíců od úmrtí zůstavitele. Naopak v případech nezletilého dědice, neshod mezi dědici apod. může dědické řízení trvat i několik měsíců a dokonce let.

Ze zákona tato povinnost neplyne. Pokud bude mít soudní komisař pochybnosti o její pravosti, může žádat o ověření podpisu. Z tohoto důvodu je lepší podpis na plné moci ověřit.

Z hodnoty dědictví. Pro výpočet odměny použijte naši kalkulačku.

Ne. Dědická daň byla zrušena a příjmy z dědictví upravuje zákonh o dani z příjmu. Příjmy z dědictví jsou od daně z příjmu osvobozeny.

Dle našeho právního řádu můžete ustanovit svým dědicem pouze právnickou osobu s právní osobností. Pokud má spolek pro ochranu zvířat právní osobnost, může být dědicem Vašeho majetku.

O tom, že máte závěť sepsanou u notáře a u něj uloženou, se dědicové doví od notáře, který bude projednávat Vaše dědictví. Může se stát, že to bude úplně jiný notář než ten, který závěť sepisoval.

Vydědit lze pouze nepominutelné dědice (děti). Manželka nepominutelným dědicem není, tudíž není možné ji vydědit. Řešením, jak v uvedeném případě zabránit jejímu dědění, je sepsání závěti, v níž odkážete majetek jiné osobě, případně sepíšete tzv. negativní závěť, v níž uvedete, že pozůstalost nenabude.

Ano. K tomuto úkonu si můžete vybrat kteréhokoliv notáře.

Ano. Správce pozůstalosti může z funkce kdykoli odstoupit, avšak nesmí tak učinit v nevhodnou dobu ani jinak odstoupením porušit své povinnosti k řádné správě, jinak nahradí škodu, která jeho jednáním vznikla. Odstoupení z funkce správce pozůstalosti je potřeba doručit pozůstalostnímu soudu.

Ne. Poplatek za úschovu je poplatkem jednorázovým.

Toto možné není. Originál každého notářského zápisu zůstává u notáře. Aby nemohlo dojít k popisované situaci, je potřeba mít důkaz o úhradě dluhu, např. výpis z účtu nebo písemné potvrzení věřitele, že dluh převzal.

K ověření podpisu je nutná Vaše osobní účast. Podstata tohoto úkonu je ta, že se před ověřující osobou podepíšete a ověřující osoba potvrdí, že tomu tak bylo.

Ne. Smlouvu můžete nechat u nás a k ověření chodit postupně.

Ne. Kopii Vám dle originálu vyhotovíme. Pouze u formátů větších než A3 je potřeba, abyste si kopii opatřili sami.

Ne. Jde o listinu, jejíž jedinečnost nelze ověřeným opisem nahradit. Takovými listinami jsou kromě občanského průkazu např. vojenský průkaz, cestovní pas, směnka, šek, cenné papíry, vkladní knížky.

Ne, výpisy z katastru nemovitostí děláme na základě ústní žádosti a poplatek za vyhotovení výpisu se neplatí v kolcích, ale v penězích.

Bohužel ne. Výpisy z katastru nemovitostí se vyhotovují podle jednotlivých katastrálních území.

Ne. Při vyhotovení výpisu z rejstříku trestů pouze podepíšete námi vyhotovenou žádost. Poplatek za vyhotovení výpisu z rejstříku trestů se platí v penězích nikoli v kolkových známkách.

Ano, toto je možné.

Potřebujete notářské služby?

V rámci naší notářské agendy poskytujeme širokou škálu služeb v oblasti majetkové, obchodní a dědické. Prozkoumejte jejich rozsah a objednejte si úkon online přímo z našeho webu.

Naše agendy