Majetkový režim manželů
Uzavřením manželství vzniká společné jmění manželů, které se vztahuje na majetek a závazky z doby trvání manželství. Manželský majetkový režim však lze za trvání manželství smluvně upravit několika způsoby.
Společné jmění manželů
Společné jmění majetku se nevzthauje na věci, které za trvání manželství
- jeden z manželů získal darem, dědictvím či restitucí
- slouží osobní potřebě jednoho z manželů
- jeden z manželů získal výměnou za věc ve svém výlučném vlastnictví
Chcete-li se od zákonné úpravy společného jmění manželů odchýlit, můžete svůj společný majetek zúžit, rozšířit nebo oddělit smlouvou, kterou Vám může sepsat pouze notář.
Existence těchto smluv se eviduje Notářskou komorou ČR v centrální evidenci manželských smluv.
Zúžení společného jmění
Zúžením společného jmění se rozumí případ, kdy se z již nabytého společného majetku stane výlučný majetek jednoho z manželů, např. společná nemovitost se stane majetkem jednoho z manželů. Lze také vymezit pravidla, na jejichž základě bude v budoucnu každý z manželů nabývat určený majetek do svého výlučného vlastnictví, např. veškeré nemovitosti pořízené za trvání manželství budou pouze manželky.
Rozšíření společného jmění
Rozšířením společného jmění se rozumí případ, kdy se z výlučného majetku jednoho z manželů stane majetek společný, např. když se nemovitost ve výlučném vlastnictví jednoho z manželů stane majetkem společným.
Režim oddělených jmění
Je rovněž možné rozdělit veškerý majetek mezi manžele do jejich individuálních výlučných vlastnictví tak, že ve společném vlastnictví nezůstane majetek žádný (obdoba dřívějšího zrušení SJM). Pokud se má režim oddělených jmění vztahovat i na majetek budoucí, vymezí se pravidla, podle nichž bude v budoucnu každý z manželů nabývat specifikovaný majetek do svého výlučného vlastnictví, např. veškeré nemovitosti pořízené za trvání manželství budou pouze manželky a výnosy z podnikání manželovy.
Pokud je předmětem těchto smluv nemovitost, nabývá smlouva o změně rozsahu společného jmění manželů účinnosti vkladem do katastru nemovitostí. Tento úkon provede notář, který smlouvu sepíše.
Tyto smlouvy mohou například snížit dopady podnikatelských rizik na rodinné majetkové poměry, vyloučit nechtěné dědění majetku potomkem jen jednoho z manželů, anebo urychlit vypořádání majetku manželů v období rozvodového řízení.
Co je potřeba k sepsání takovéto smlouvy
- oddací list
- občanský průkaz
- list vlastnictví
- nabývací titul k nemovitosti (kupní smlouva, darovací smlouva, dědické rozhodnutí, kolaudační rozhodnutí)
Údaje pro tento druh smluv
Pokud budete chtít sepsat příslušný notářský zápis, vyplňte prosím potřebné údaje do našeho datového formuláře. Obratem vám nabídneme k výběru termíny schůzek s notářkou, kdy pro vás bude dokument připraven.
Kolik stojí sepsání takovéto smlouvy
Při výpočtu odměny notáře za sepsání smlouvy o změně rozsahu společného jmění manželů či předmanželské smlouvy se vychází z hodnoty majetku. Pro orientační výpočet odměny použijte naši kalkulačku.
Smluvní dispozice, kterými manželé zužují či rozšiřují rozsah společného jmění manželů, nejsou předmětem daně z převodu ani z darování.