Založení s.r.o.

K založení společnosti s ručením omezeným potřebujete notáře. Ten Vám ve formě notářského zápisu sepíše zakladatelskou listinu, má-li společnost jednoho zakladatele, nebo společenskou smlouvu, má-li společnost více zakladatelů. Notář vyhotoví i všechny další listiny potřebné pro zápis nové společnosti do obchodního rejstříku a provedení tohoto zápisu zajistí.

Jaké údaje notář potřebuje pro přípravu zakladatelského dokumentu

Obchodní firma

Jedním ze zapisovaných údajů o společnosti je její název – obchodní firma. Je potřeba mít o názvu společnosti představu, nesmí se shodovat ani být podobný s názvem již existující společnosti či působit klamavě. Kontrolu si můžete provést na www.justice.cz.

Sídlo

V zakladatelském dokumentu při založení společnosti lze sídlo vymezit pouze názvem obce (např. Liberec), ale do obchodního rejstříku se zapíše konkrétní adresa. Obchodnímu rejstříku je pak nutno předložit:

  • výpis z katastru nemovitostí – není potřeba, abyste obstarávali, zajistí Vám jej notář
  • souhlas s umístěním sídla – text souhlasu Vám vyhotoví notář, je však potřeba, aby byl Vámi projednán souhlas majitele objektu, v němž bude mít Vaše společnost sídlo

Předmět podnikání

Do zakladatelského dokumentu je potřeba uvést předmět podnikání v souladu se živnostenským zákonem, který stanoví názvy a obsah živností zde.

Základní kapitál

Minimální výše základního kapitálu společnosti s ručením omezeným není dána. Je tvořena součtem vkladů společníků, přičemž minimální výše vkladu je 1,- Kč. Základní kapitál vyšší než Kč 20.000,- se skládá po sepsání zakladatelského dokumentu na účet založený u Vámi vybrané banky na jméno společnosti.

Jména, data narození, přesné adresy zakladatelů (tj. společníků), výši jejich vkladů a podílů

Společníkem může být fyzická nebo právnická osoba s bydlištěm/sídlem v České republice nebo v zahraničí.

Minimální výše vkladu každého společníka činí Kč 1,-. Výše vkladu určuje výši podílu společníka ve firmě a tím možnost společníka ovlivňovat rozhodování ve společnosti. Např. základní kapitál společnosti činí Kč 20.000,-, vklad společníka je Kč 10.000,-, jeho podíl tedy činí 50 %.

Jména, data narození, přesné adresy jednatelů

Jednatel řídí společnost a zastupuje ji navenek. Jednatelem může být kdokoliv ze společníků, ale i ten, kdo společníkem není. Počet jednatelů není omezen. Jednatel musí splňovat požadavky stanovené zákonem pro výkon funkce jednatele.

V případě, že společnost má více jednatelů, je potřeba v zakladatelském dokumentu určit způsob jejich jednání za společnost. (např. každý jednatel jedná samostatně, všichni společně, alespoň dva jednatelé společně, apod.) Přesný způsob jednání bude dohodnut s notářem. Jednatel předkládá obchodnímu rejstříku výpis z rejstříku trestů. Ten není potřeba vyřizovat zvlášť, zařídí jej notář.

Jméno, datum narození, přesná adresa správce vkladu

Správce vkladu je osoba, která spravuje před vznikem společnosti splacené vklady, může jím být kdokoliv, například i zakladatel.

Listiny potřebné k založení s.r.o.

  • zakladatelská listina nebo společenská smlouva, obě ve formě notářského zápisu
  • čestné prohlášení jednatele s podpisovým vzorem
  • rozhodnutí jednatele o umístění sídla firmy
  • souhlas majitele nemovitosti s umístěním sídla firmy
  • prohlášení správce vkladu o složení základního kapitálu
  • výpis z katastru nemovitostí
  • výpis z rejstříku trestů
  • souhlas manželky/manžela s použitím majetku ze společného jmění manželů
  • návrh na zápis s.r.o. do obchodního rejstříku

Dle ustanovení zákona č. 513/1991 Sb. (obchodní zákoník) jednatel

podle § 135 odst. 2 a § 194 odst. 7

  • musí dosáhnout věku 18 let
  • musí být plně způsobilý k právním úkonům
  • musí být bezúhonný, t.j. nebyl pravomocně odsouzen pro trestný čin

v souladu s § 136

  • neporušuje zákaz konkurence

podle § 38 l 

  • musí splňovat podmínky, že nebyl a není statutárním orgánem, členem statutárního orgánu či jiného orgánu právnické osoby, na jejíž majetek byl prohlášen konkurs ani nedošlo k jeho zamítnutí pro nedostatek majetku

Dle ustanovení zákona č. 455/1991 Sb. (živnostenský zákon)

podle § 6

  • musí splňovat podmínky provozování živnosti 

podle § 8 

  • nenastala u něj skutečnost, jež je překážkou provozování živnosti

Další zákonné podmínky

  • v posledních třech letech nebyl na jeho majetek prohlášen nebo ukončen konkurz ani opětovně potvrzeno nucené vyrovnání
  • v posledních třech letech nebyl na jeho majetek navrženo prohlášení konkurzu ani nedošlo k jeho zamítnutí pro nedostatek majetku dostačujícího alespoň k úhradě nákladů řízení
  • soudem nebo správním orgánem nebyl uložen zákaz činnosti týkající se provozování živnosti v oboru předmětu podnikání společnosti nebo v příbuzném oboru, který by doposud trval

Jaký je postup založení s.r.o.

1

Vstupní údaje

Vyplníte příslušné údaje do našeho datového formuláře.

2

Termín jednání

Nabídneme vám termíny schůzky a na dohodnutý den připravíme potřebné dokumenty.

3

Obchodní rejstřík

Provedeme přímý zápis vaší společnosti do obchodního rejstříku.

4

Živnostenská oprávnění

Na živnostenském úřadě si vyřídíte oprávnění potřebná podle předmětů činností firmy.

5

Registrace na FÚ

Pro účely placení daní je potřeba podat přihlášku na finanční úřad příslušný podle místa sídla firmy.

Přihlášku k registraci na FÚ je nutné podat do 15 dní ode dne vzniku podnikání. Na finanční úřad, ale i pro odvod zdravotního a sociálního pojištění vás mohou přihlásit přímo na živnostenském úřadu, když si žádáte o vydání živnostenského oprávnění.

Jaká je cena založení s.r.o.

Cena za sepsání zakladatelského dokumentu je závislá na výši základního kapitálu. Odměna notáře se počítá dle vyhlášky procentuální sazbou s tím, že nejméně činí Kč 4.000,- bez DPH. To znamená, že cena notářského zápisu za založení s.r.o. se základním kapitálem od 1,- Kč do 266.500,- Kč činí 4.000,- Kč bez DPH, tedy 4.840,- s DPH. Poplatek soudu za zápis společnosti do obchodního rejstříku pak činí Kč 2.700,-

V případě jednoduchého s.r.o. lze zvolit tzv. vzorovou společenskou smlouvu dle striktní definice zákona, jejíž cena je Kč 2.000,- bez DPH.

Cena za sepsání dalších listin a provedení zápisu do obchodního rejstříku činí Kč 2.000,- bez DPH a ověřování podpisů na listinách Kč 70,- bez DPH za jedno ověření. Pro výpočet Vámi zvolené varianty použijte naši kalkulačku.

Jak dlouho trvá založení společnosti s ručením omezeným

Rychlost založení záleží na těchto okolnostech

  • poskytnuté údaje pro zakladatelský dokument
  • termín schůzky u notáře
  • výše základního kapitálu

Zejména je důležité, aby měl notář k dispozici správné všechny relevantní údaje do zakladatelského dokumentu a souvisejících listin pro jejich přípravu.

Pokud je základní kapitál nižší než Kč 20.000, není potřeba zřizovat speciální účet v bance. Dále vzhledem k tomu, že živnostenská oprávnění lze opatřit až následně po zápisu společnosti do obchodního rejstříku, lze tento zápis provést rovnou v rámci smluveného termínu jednání u notáře.

U    N O T Á Ř E    L Z E    Z A L O Ž I T    S.R.O.    Z A    J E D I N Ý    D E N.

Časté otázky k tématu

Přímý zápis s.r.o. do obchodního rejstříku provedený notářem je jednou z možností, jak zapsat nově založenou s.r.o. či změny v již existujících s.r.o. do obchodního rejstříku. Tyto zápisy provádějí buď obchodní rejstříky na základě Vámi podaného návrhu na příslušných formulářích, nebo tzv. "přímo" sami notáři, kteří notářský zápis sepsali. V rámci provedení tohoto přímého zápisu Vám notář rovnou vyhotoví i výpis z obchodního rejstříku.

Od 1.1.2014 není počet společníků v s.r.o. nijak omezen.

Obě jsou zakladatelskými dokumenty společnosti s ručením omezeným. V případě, že společnost s ručením omezeným má pouze jednoho společníka, se tento dokument nazývá zakladatelská listina. Pokud je ve společnosti více společníků, jde o společenskou smlouvu.

Obchodní rejstřík.

Po sepsání notářského zápisu o založení společnosti s ručením omezeným.

Minimální výše základního kapitálu v s.r.o. není dána, je tvořena součtem vkladů společníků a minimální vklad společníka činí 1,- Kč.

Ne. Ten se zakládá na jméno společnosti a k jeho založení potřebujete notářský zápis o založení společnosti s ručením omezeným. Poku je základní kapitál společnosti nižší než Kč 20.000, není ze zákona povinnost účet u banky zřizovat.

Ano, a to buď fyzická nebo právnická.

Naše kancelář ano.