Zástavní smlouvy
Jednou z možností, jak zajistit pohledávku věřitele vůči dlužníkovi, je zástavní smlouva. Zástavou mohou být nemovitosti, věci movité i jiná práva majetkové povahy.
Kdy sepsat zástavní smlouvu
Zástavní smlouva musí být sepsána notářem, pokud předmětem zástavy budou nemovitosti, které se neevidují v katastru nemovitostí (např. sklep), věc hromadná (např. podnik), soubor věcí (např. sbírka mincí) nebo movitá věc (např. osobní automobil), které nebudou předány při uzavření zástavní smlouvy do držení věřitele. Zástavní právo v těchto případech vzniká zápisem do Rejstříku zástav vedeného Notářskou komorou ČR. Tento zápis provádí notář, který zástavní smlouvu sepíše.
Údaje pro zástavní smlouvu
Pokud budete chtít sepsat příslušný notářský zápis, vyplňte prosím potřebné údaje do našeho datového formuláře. Obratem vám nabídneme k výběru termíny schůzek s notářkou, kdy pro vás bude dokument připraven.
Kolik stojí sepsání zástavní smlouvy
Odměna notáře se odvíjí z hodnoty zástavy. Pro její výpočet použijte naši kalkulačku.
Rejstřík zástav
Rejstřík zástav slouží nejen k zápisům zástavních práv, jak je shora uvedeno, ale lze v něm i vyhledávat, zda určitá věc je či není zastavena ve prospěch věřitele. S žádostí o zjištění, zda je určitá věc zastavena ve prospěch věřitele či nikoliv, se lze obrátit na kteréhokoliv notáře. K tomuto účelu použijte formulář žádosti o vydání výpisu či opisu z rejstříku zástav. Cena za tento úkon se skládá z odměny notáře ve výši Kč 200,- + DPH z poplatku Notářské komoře ČR Kč 100,- + DPH.
V případě koupě staršího automobilu je praktické si zjistit, zda není zastaven ve prospěch věřitele, který může při změně vlastníka uplatnit své zástavní právo na novém majiteli.