- MAJETKOVÉ
- OBCHODNÍ
- DĚDICKÉ
- OSTATNÍ
- Kupní smlouvy >
- Zúžení společného jmění manželů >
- Darovací smlouvy >
- Rozšíření společného jmění manželů >
- Předmanželské smlouvy >
- Zástavní smlouvy a Rejstřík zástav >
- Založení s.r.o. >
- Založení a.s. >
- Změny v s.r.o. >
- Změny stanov a.s. >
- Rozhodnutí o likvidaci s.r.o. >
- Rozhodnutí o likvidaci a.s. >
- Zvýšení základního kapitálu s.r.o. >
- Schůze společenství vlastníků >
- Schůze družstva >
Založení společnosti s ručením omezeným
Pokud chcete založit společnost s ručením omezeným, potřebujete notáře, který Vám ve formě notářského zápisu sepíše zakladatelskou listinu, má-li společnost jednoho zakladatele, nebo společenskou smlouvu, má-li společnost více zakladatelů. Notář vyhotoví i všechny další listiny potřebné pro zápis společnosti do obchodního rejstříku a provedení tohoto zápisu nové společnosti s ručením omezeným do obchodního rejstříku zajistí.
Co je potřeba notáři sdělit, aby mohl zakladatelský dokument připravit
-
Obchodní firma
Jedním ze zapisovaných údajů o společnosti je její název – obchodní firma. Je potřeba mít o názvu společnosti představu, nesmí se shodovat ani být podobný s názvem již existující společnosti či působit klamavě. Kontrolu si můžete provést na www.justice.cz.
-
Sídlo
V zakladatelském dokumentu při založení společnosti lze sídlo vymezit pouze názvem obce (např. Liberec), ale do obchodního rejstříku se zapíše konkrétní adresa. Obchodnímu rejstříku je pak nutno předložit:
- - výpis z katastru nemovitostí – není potřeba, abyste obstarávali, zajistí Vám jej notář
- - souhlas s umístěním sídla – text souhlasu Vám vyhotoví notář, je však potřeba, aby byl Vámi projednán souhlas majitele objektu, v němž bude mít Vaše společnost sídlo
-
Předmět podnikání
Do zakladatelského dokumentu je potřeba uvést předmět podnikání v souladu se živnostenským zákonem. Seznam předmětů podnikání je k dispozici zde.
-
Základní kapitál
Minimální výše základního kapitálu společnosti s ručením omezeným není dána. Je tvořena součtem vkladů společníků, přičemž minimální výše vkladu je 1,- Kč.
Základní kapitál se skládá po sepsání zakladatelského dokumentu na účet založený u Vámi vybrané banky na jméno společnosti.
-
Jména, data narození, přesné adresy zakladatelů (tj. společníků), výši jejich vkladů a podílů
Společníkem může být fyzická nebo právnická osoba s bydlištěm/sídlem v České republice nebo v zahraničí.
Minimální výše vkladu každého společníka činí Kč 1,-. Výše vkladu určuje výši podílu společníka ve firmě a tím možnost společníka ovlivňovat rozhodování ve společnosti. Např. základní kapitál společnosti činí Kč 200.000,-, vklad společníka je Kč 100.000,-, podíl tedy činí 50 %.
-
Jména, data narození, přesné adresy jednatelů
Jednatel řídí společnost a zastupuje ji navenek. Jednatelem může být kdokoliv ze společníků, ale i ten, kdo společníkem není. Počet jednatelů není omezen. Jednatel musí splňovat požadavky stanovené zákonem pro výkon funkce jednatele.
V případě, že společnost má více jednatelů, je potřeba v zakladatelském dokumentu určit způsob jejich jednání za společnost. (např. každý jednatel jedná samostatně, všichni společně, alespoň dva jednatelé společně, apod.) Přesný způsob jednání bude dohodnut s notářem. Jednatel předkládá obchodnímu rejstříku výpis z rejstříku trestů. Ten není potřeba vyřizovat zvlášť, zařídí jej notář.
-
Jméno, datum narození, přesná adresa správce vkladu
Správce vkladu je osoba, která spravuje před vznikem společnosti splacené vklady, může jím být kdokoliv, třeba i zakladatel.
Jaký je postup při založení s.r.o.
Vyplňte prosím příslušné údaje do našeho datového formuláře. Další kroky budou:
- Nabídneme vám termíny schůzky s notářkou a na vámi vybraný termín připravíme potřebné dokumenty. Budete potřebovat občanský průkaz.
- Vyřídíte si živnostenská oprávnění.
- Založíte si účet v bance, kam složíte základní kapitál.
- Podáme za Vás návrh na zápis společnosti do obchodního rejstříku, nebo
- Provedeme přímý zápis vaší společnosti do obchodního rejstříku.
Jak dlouho založení společnosti s ručením omezeným trvá
Od sepsání zakladatelského dokumentu po zápis společnosti s ručením omezeným do obchodního rejstříku v průměru 14 dnů a poté, co bude notářům umožněno provádět přímé zápisy do obchodního rejstříku, zhruba 3 dny.
Jaká je cena
Cena za sepsání zakladatelského dokumentu je závislá na výši základního kapitálu. Odměna notáře se počítá dle vyhlášky procentuální sazbou s tím, že nejméně činí Kč 4.000,- bez DPH. To znamená, že cena notářského zápisu za založení s.r.o. se základním kapitálem od 1,- Kč do 266.500,- Kč činí 4.000,- Kč bez DPH, tedy 4.840,- s DPH. Cena za sepsání dalších listin a zastupování u rejstříkového soudu ve věci zápisu do obchodního rejstříku činí Kč 1.000,- bez DPH a ověřování podpisů na listinách Kč 30,- bez DPH za jedno ověření. Pro výpočet Vámi zvolené varianty použijte naši kalkulačku.
Listiny potřebné k založení s.r.o.
- zakladatelská listina nebo společenská smlouva, obě ve formě notářského zápisu
- čestné prohlášení jednatele s podpisovým vzorem
- rozhodnutí jednatele o umístění sídla firmy
- souhlas majitele nemovitosti s umístěním sídla firmy
- prohlášení správce vkladu o složení základního kapitálu
- výpis z katastru nemovitostí
- výpis z rejstříku trestů
- souhlas manželky/manžela s použitím majetku ze společného jmění manželů
- návrh na zápis s.r.o. do obchodního rejstříku
Požadavky na jednatele stanovené zákonem
Dle ustanovení § 135 odst. 2 a § 194 odst. 7 zák.č. 513/1991 Sb., v platném znění, jednatel musí
- dosáhnout věku 18 let
- být plně způsobilý k právním úkonům
- být bezúhonný, t.j. nebyl pravomocně odsouzen pro trestný čin, jehož skutková podstata souvisí s předmětem podnikání společnosti, ani pro jiný trestný čin
Další zákonné podmínky
- musí splňovat podmínky provozování živnosti podle § 6 zák. č. 455/1991 Sb. o živnostenském podnikání, ve znění pozdějších předpisů, a nenastala u něj skutečnost, jež je překážkou provozování živnosti dle § 8 zák. č. 455/1991 Sb. o živnostenském podnikání, ve znění pozdějších předpisů
- musí splňovat podmínky podle § 38 l Obchodního zákoníku, tj. nebyl a není statutárním orgánem, členem statutárního orgánu či jiného orgánu právnické osoby, na jejíž majetek byl prohlášen konkurs ani nedošlo k jeho zamítnutí pro nedostatek majetku
- v posledních třech letech nebyl na jeho majetek prohlášen nebo ukončen konkurz ani opětovně potvrzeno nucené vyrovnání
- v posledních třech letech nebyl na jeho majetek navrženo prohlášení konkurzu ani nedošlo k jeho zamítnutí pro nedostatek majetku dostačujícího alespoň k úhradě nákladů řízení
- soudem nebo právním orgánem nebyl uložen zákaz činnosti týkající se provozování živnosti v oboru předmětu podnikání společnosti nebo v příbuzném oboru, který by doposud trval
- v souladu s ustanovením § 136 Obchodního zákoníku neporušuje zákaz konkurence
Další dotazy a odpovědi týkající se tohoto tématu
- Co je to přímý zápis do obchodního rejstříku?
- Jaký je maximální počet společníků ve společnosti s ručením omezeným?
- Jaký je rozdíl mezi zakladatelskou listinou a společenskou smlouvou?
- Kde si mohu ověřit, zda název firmy není již použit jiným subjektem?
- Kdo přiděluje společnosti s ručením omezeným IČ?
- Kdy je při založení společnosti s ručením omezeným potřeba vyřídit živnostenská oprávnění?
- Kolik činí minimální základní kapitál ve společnosti s ručením omezeným a minimální výše vkladu společníka?
- Kolik činí soudní poplatek z návrhu na zápis společnosti do obchodního rejstříku?
- Mám si před schůzkou s notářem o založení společnosti s ručením omezeným založit v bance účet pro složení základního kapitálu?
- Musí být podíl totožný s výší vkladu?
- Může společnost s ručením omezeným založit jediná osoba?
- Podle zákona o obchodních korporacích platného od 1.1.2014 je minimální výše vkladu 1,- Kč. Musí být tato částka složena v bance a musí banka vydat na tuto částku potvrzení?
- Vyhotoví nám notář kromě notářského zápisu i další listiny potřebné k zápisu do obchodního rejstříku?