- MAJETKOVÉ
- OBCHODNÍ
- DĚDICKÉ
- OSTATNÍ
- Kupní smlouvy >
- Zúžení společného jmění manželů >
- Darovací smlouvy >
- Rozšíření společného jmění manželů >
- Předmanželské smlouvy >
- Zástavní smlouvy a Rejstřík zástav >
- Založení s.r.o. >
- Založení a.s. >
- Změny v s.r.o. >
- Změny stanov a.s. >
- Rozhodnutí o likvidaci s.r.o. >
- Rozhodnutí o likvidaci a.s. >
- Zvýšení základního kapitálu s.r.o. >
- Schůze společenství vlastníků >
- Schůze družstva >
Založení akciové společnosti
K založení akciové společnosti potřebujete notáře, který vyhotoví ve formě notářského zápisu zakladatelskou listinu, pokud je jeden zakladatel, nebo zakladatelskou smlouvu, je-li zakladatelů více.
Jaké informace notář od vás potřebuje pro přípravu dokumentu pro založení akciové společnosti bez veřejné nabídky akcií
-
Obchodní firma
Název společnosti, který se nesmí shodovat či být podobný s již existujícím názvem. Kontrolu si můžete provést na www.justice.cz
-
Sídlo společnosti
Do zakladatelského dokumentu lze sídlo vymezit pouze názvem obce (např. Liberec), pro zápis společnosti do obchodního rejstříku je však potřeba uvést konkrétní adresu. Obchodnímu rejstříku je pak potřeba předložit potvrzení vlastníka objektu, že s umístěním sídla společnosti souhlasí. Text tohoto potvrzení vám připravíme.
-
Předmět podnikání (činnosti) společnosti
Seznam předmětů podnikání je k dispozici zde.
-
Základní kapitál
Jedná se o prostředky, které je nutné poskytnout společnosti jako počáteční kapitál. Minimální výše základního kapitálu činí Kč 2.000.000,-. Před zápisem společnosti do obchodního rejstříku musí být splaceno alespoň Kč 600.000,-, zbývajících Kč 1.400.000,- je nutno doplatit do jednoho roku od vzniku společnosti. Základní kapitál se vkládá do banky před podáním návrhu na zápis společnosti do obchodního rejstříku na účet založený na jméno společnosti (po sepsání notářského zápisu) a po zápisu společnosti do obchodního rejstříku je základní kapitál firmě volně k dispozici.
-
Akcie
Akcie je cenný papír, který prokazuje, že jeho majitel je akcionářem společnosti. Notář potřebuje vědět celkový počet kusů akcií, jmenovitou hodnotu jedné akcie, formu akcií (na jméno nebo na majitele) a podobu akcií (listinná nebo zaknihovaná). Součet jmenovitých hodnot všech akcií se musí rovnat výši základního kapitálu.
-
Akcionáři/zakladatelé
Jméno, narození, bydliště akcionáře/zakladatele. Společnost musí mít alespoň dva akcionáře, ledaže jediným akcionářem je právnická osoba. Akcionářem může být osoba se sídlem či bydlištěm v ČR nebo v zahraničí.
-
Výše vkladu akcionářů
Minimální výše vkladu každého akcionáře společnosti při tvorbě základního kapitálu je Kč 1.000,-. Výše vkladu odvozuje počet akcií akcionáře ve firmě a tím jeho možnost ovlivňovat rozhodování na valné hromadě. Výše vkladu musí být dělitelná 1.000,- korunami.
-
Jméno, narození, bydliště členů představenstva
Představenstvo řídí společnost a zastupuje ji navenek. Členem představenstva může být také kterýkoliv z akcionářů společnosti. Členem představenstva může být občan ČR, ale i cizinec. Musí však splňovat požadavky stanovené zákonem pro výkon funkce člena představenstva. Minimální počet členů představenstva jsou tři, tento počet může být nižší jedině v případě, že společnost má jediného akcionáře.
-
Způsob jednání představenstva za společnost
V případě, že společnost má více členů představenstva, určí se způsob, jakým budou za společnost jednat. Obvyklými způsoby jednání jsou – jednání každého člena představenstva samostatně, jednání všech členů představenstva společně, alespoň dvou členů představenstva společně, atd.
-
Jméno, narození, bydliště členů dozorčí rady
Dozorčí rada je kontrolním orgánem společnosti. Musí mít nejméně tři členy a počet jejích členů musí být dělitelný třemi. Člen dozorčí rady nesmí být zároveň členem představenstva. Člen dozorčí rady musí splňovat požadavky stanovené zákonem pro výkon funkce člena dozorčí rady.
-
Jméno, narození, bydliště správce vkladu
Správce vkladu spravuje před vznikem společnosti splacené vklady, může jím být jeden ze zakladatelů nebo banka.
Jaký je postup při založení a.s.
Vyplňte prosím příslušné údaje do našeho datového formuláře. Další kroky budou:
- Nabídneme vám termíny schůzky s notářkou a na vámi vybraný termín připravíme potřebné dokumenty. Budete potřebovat občanský průkaz.
- Vyřídíte si živnostenská oprávnění.
- Založíte si účet v bance, kam složíte základní kapitál.
- Podáme za Vás návrh na zápis společnosti do obchodního rejstříku.
K založení akciové společnosti je potřeba návrh stanov akciové společnosti. Tyto stanovy vám naše kancelář sepíše a rovněž vám připravíme veškeré ostatní dokumenty potřebné k návrhu na zápis akciové společnosti do obchodního rejstříku.
Kolik činí odměna notáře
Odměna notáře se odvíjí ze základního kapitálu společnosti a je rozhodující, zda ji zakládá jeden zakladatel či více. Pro výpočet Vámi zvolené varianty použijte naši kalkulačku.
Listiny potřebné k založení a.s.
- rozhodnutí zakladatelů o založení akciové společnosti ve formě notářského zápisu
- čestné prohlášení členů představenstva s podpisovým vzorem
- čestné prohlášení členů dozorčí rady s podpisovým vzorem
- zápis ze zasedání členů představenstva o volbě předsedy představenstva
- zápis ze zasedání členů dozorčí rady o volbě předsedy dozorčí rady
- výpisy z rejstříků trestů členů představenstva a dozorčí rady
- výpis z katastru nemovitostí
- rozhodnutí představenstva o umístění sídla akciové společnosti
- souhlas majitele nemovitosti s umístěním sídla firmy
- prohlášení správce vkladu o složení základního kapitálu
- návrh na zápis a.s. do obchodního rejstříku
Požadavky stanovené zákonem pro výkon funkce člena představenstva a člena dozorčí rady
Dle ustanovení § 135 odst. 2 a § 194 odst. 7 zák.č. 513/1991 Sb., v platném znění, jednatel musí
- dosáhnout věku 18 let
- být plně způsobilý k právním úkonům
- být bezúhonný, t.j. nebyl pravomocně odsouzen pro trestný čin, jehož skutková podstata souvisí s předmětem podnikání společnosti, ani pro jiný trestný čin
Další zákonné podmínky
- musí splňovat podmínky provozování živnosti podle § 6 zák. č. 455/1991 Sb. o živnostenském podnikání, ve znění pozdějších předpisů, a nenastala u něj skutečnost, jež je překážkou provozování živnosti dle § 8 zák. č. 455/1991 Sb. o živnostenském podnikání, ve znění pozdějších předpisů
- musí splňovat podmínky podle § 38 l Obchodního zákoníku, tj. nebyl a není statutárním orgánem, členem statutárního orgánu či jiného orgánu právnické osoby, na jejíž majetek byl prohlášen konkurs ani nedošlo k jeho zamítnutí pro nedostatek majetku
- v posledních třech letech nebyl na jeho majetek prohlášen nebo ukončen konkurz ani opětovně potvrzeno nucené vyrovnání
- v posledních třech letech nebyl na jeho majetek navrženo prohlášení konkurzu ani nedošlo k jeho zamítnutí pro nedostatek majetku dostačujícího alespoň k úhradě nákladů řízení
- soudem nebo právním orgánem nebyl uložen zákaz činnosti týkající se provozování živnosti v oboru předmětu podnikání společnosti nebo v příbuzném oboru, který by doposud trval
- v souladu s ustanovením § 136 Obchodního zákoníku neporušuje zákaz konkurence
Další dotazy a odpovědi týkající se tohoto tématu
- Jak dlouhé je funkční období členů představenstva a dozorčí rady?
- Jak dlouho trvá založení akciové společnosti?
- Kolik činí soudní poplatek z návrhu na zápis akciové společnosti do obchodního rejstříku?
- Musím k notáři přinést výpisy z rejstříku trestů členů představenstva?
- Musím předkládat notáři výpis z katastru nemovitostí na sídlo společnosti?